Проблемите пред които се изправяме при смяна на дограмата

Взели сме решение да сменим старата дограма. Извикали сме майстор. Приблизително след около месец новата дограма вече е поставена. Но след майсторите остават няколко проблема. Поне до този момент лично аз не знам за фирма, предлагаща изцяло завършена услуга – включваща смяна на дограмата, уплътняване от външната страна и обръщане /подмазване/ от вътрешната. Какво трябва да имате предвид, когато се обърнете към фирма за подмяна на дограма!

Първо: Ако предвиждате поставяне на топлоизолация от външната страна, трябва да предвидите, че светлия отвор ще се намали с около 2 см по двата вертикала и в горната част /това идва от обръщането на топлоизолацията, за да се избегне термомоста/. Изолацията поставена по страниците на външния светъл отвор трябва да застъпва дограмата 0,5-1 см. Забележка: Желателно е за да си спестите някои неприятности и повторни операции топлоизолацията да се изпълнява след подмяна на дограмата.

Второ: Предварително трябва да е взето решение за долната част на светлия отвор. Ако от вътрешната страна се предвижда пластмасова дъска – подпрозоречен перваз /тип шуко/, трябва да се има впредвид, че тя се монтира в долната част на дограмата, което ще намали действителния размер на рамката. Преди да се монтира въшната подпрозоречна дъска /алуминиева, гранитогрес, каменна облицовка и др./ е добре предварително да се подмаже с циментово лепило.

Трето: Окоплектовката с комарник трябва да стане още при поръчването на дограмата.

Четвърто: Ролетните щори се поръчват, след като е изпълнена външната топлоизолация, която допълнително намалява размерите на външния светъл отвор.

 И така вашата дограма вече е поставена. Монтажниците са ви освободили от своето присъствие. Но вие си оставате с вашите проблеми. Разкъртвания които са се получили от вътрешната страна , съответно трябва да се възстановят. Освен това, новата дограма, ако е предвидена за обръщане с външна топлоизолация е с по -  малък размер. Обръщането или възстановяването на вътрешния светъл отвор може да стане по няколко начина: Обръщане с гипсокартон: По системата „Направи си сам“ ще са ви необходими следните материали – гипсокартон, гипсово лепило /различава се от другите видове гипс – с висока свързваща способност и изключително висока якост. Може да го намерите от доставчиците на гипсокартон. Не е препоръчително за лепене на гипсокартона да използвате други видове гипс, тъй като това може да доведе до отлепване./, алуминиеви ъгли – без мрежа и сатен гипс. Също така ще са ви необходими и следните инструменти – макетен нож, шпатула, маламашка, ножица, шкурка и електрическа бъркалка.

Последователност на операциите: Почистете с бояджийска четка разкъртените участъци и ако е необходимо – грундирайте ги с цимент или циментово лепило /за залепване на гипсокартона, грунда трябва да е напълно изсъхнал – минимум 12 часа/. Изрежете ивици от гипсокартон, за залепване от вътрешната страна на светлия отвор. Ширината на лентите трябва да бъде намалена с дебелината на гипсокартона /примерно ако в=12 мм, то намалете размера с 15мм или 1,5 см/, за да може при поставяне на челните ивици те да бъдат в една равнина със стените. Разчертайте ивиците които искате да отрежете. Направете недълбок разрез откъм лицевата страна. Пречупете внимателно и изрежете картона от долната страна. Неравностите от пречупването се заглаждат с макетния нож. Вашите странични ивици вече са готови.

Пропуснах да спомена, че първо се подготвят горните, а после страничните / за да могат да изпълняват подпираща роля/. Забъркайте гипсовото лепило, като го добавяте във водата. Разбъркайте добре с електрическата бъркалка или ако нямате - с чиста пръчка до пълното хомогенизиране на сместа. Оставете да постои около 5 минути. Гъстотата трябва да позволява да се нанася на топки, без да се разтича. Подгответе си предварително материали с които да подпрете залепените горни парчета /за целта могат да ви послужат ивици гипсокартон, летви и други подобни/. Нанесете лепилото със шпатулата на топки върху вътрешната страна на подготвените ивици. Залепете ги внимателно, като ги ориентирате според вашите предпочитания / под прав ъгъл спрямо дограмата или под предпочитан от вас ъгъл/ и внимавайте дограмата да се застъпва равномерно по цялата и дължина /желателно е застъпването да бъде до началото на защитното тиксо с което е дограмата/. По същия начин монтирайте и страничните ивици.

Особено внимание трябва да обърнете, в случай че сте избрали различен ъгъл спрямо дограмата, за да постигнете равномерност в оформянето на светлия отвор. С излишното лепило може да запълните дупките между гипсокартона и стената. Челните ивици от гипсокартон с които ще оформите, като цяло обръщането може да се режат на малки части, с размери в зависимост от разкъртванията в стената. Трябва да имате в предвид, че отвореното време /времето през което може да го използвате/ за лепилото е до 20 минути. Последващата обработка, може да продължи след около половин час след залепването. През това време може да си подготвите и изрежете с ножицата необходимите дължини алуминиеви ъгли, с които да оформите ъгъла на светлия отвор. Забъркайте малко лепило необходимо за фиксиране на ъглите. Препоръчвам ви монтажа им да става с визиулна /на око/ центровка, спрямо дограмата. В случай, че е допуснато отклонение по вертикала при монтажа на дограмата, трябва и вие да се съобразите с тези неточности, в противен случай се получава нехармоничност в пропорциите. Не отричам използуването на нивелиращи инструменти, но в момента те са напълно излишни, тъй като визуалното възприятие е по точния критерий.

След като лепилото е стегнало ъглите може да пристъпите към шпакловане. Нанесете с маламашката от гипсовото липило по вътрешната част на страниците. След това повторете тази операция от страна на стените. След като изсъхне зачистете с шпатулата излишното лепило по ъглите. С шкурката загладете шпаклованите повърхности и особенно връзката между нанесената шпакловка и стената, за да се получи равна повърхност. Ако ще поставяте тапети не е необходимо да се нанася финно покритие – тапета ще скрие малките дефекти.

При боядисване е необходимо, така направеното обръщане да се обработи със сатен гипс, с който може да се постигне добра гладкост на повърхността. Преди да пристъпите към боядисването, трябва да отстраните малките дефекти с финна шкурка /размер 400 – 600/. Грундирайте с дълбокопроникващ грунд. Връзката между гипса и дограмата обработете с акрилен пълнител /може да се боядисва/и боядисайте. Обръщане с топлоизолационни плоскости: Небходими материали – Топлоизолационна плоскост /дебелината ще зависи от дълбочината на отвора, който трява да се запълни/, циментово лепило за топлоизолации, алуминиеви ъгли с мрежа и гипс. Инструменти – същите като при обръщане с гипсокартон. Последователността на операциите и правилата са същите както при обръщане с гипсокартон. Замазването върху готовото обръщане става с циментово лепило, а финното покритие със сатен гипс на следващия ден, след като се зачистят ъглите и се подравни повърхността с шкурка.

Обръщане с деокративни кутии: Има много варианти за изпълнение на обръщанията с декоративни кутии. Едната възможност е страниците да се изпълнят от ламинирани мебелни плоскости /може да си ги поръчате в някоя мебелна работилница/ и челно да се завърши с подходящ профил /ламинат, дърво, пластмаси и др./. Независимо какво решение ще вземете последователността на монтажа е почти една и съща. Зачистете и при необходимост грундирайте разкъртените повърхности. От вътрешната страна на плоскостите, които ще използвате за страница набийте малки гвоздеи или винтове. Центровайте и закрепете неподвижно получилата се рамка. Празнината между плоскостите и стената запълнете с обикновен строителен гипс /или ригипс – има малко по дълго отворено време и е по лесен за работа/. С помощта на маламашка нанесете гипс и изравнете челната страна на стената.

След като гипсът е изсъхнал преминете към монтажа на челния перваз. Може да го залепите с лепила подходящи за материала от който са изпълнени первазите. Като универсално лепило може да използвате – полиуретан /мастик подобен на силикона, но с много по добра лепливост и здравина/, стига да не ви се налага да ги демонтирате! Личното ми мнение е, че декоративните кутии придават много по добър и завършен вид. Умелият подбор на материали дава възможност да се постигнат оритинални решия и светлите отвори да се впишат в цялостния интериор. Мерките които трябва да вземем за защита на дограмата от външната страна са следните. Обработка на повърхността преди монтажа на подпрозоречната дъска. Хидроизолиране на връзките между дограмата и стената или мазилката – желателно е това да стане с полиоретанов мастик /да не се бърка с пенополиуретана – монтажната пяна/. Връзката между дограмата и подпрозоречната дъска също трябва да се уплътни. С макетен нож направете разрез по защитното фолио /залепено на дограмата/, плътно до мазилката или страницата. Отлепвайте внимателно фолиото и ако някъде не е добре изрязано, го изрежете без да дърпате силно за да не повредите връзките. Неотстраненото фолио подложено една година на слънчевите лъчи, изгаря и е изключително трудно зачистването му.

Автор: Йордан Христов
korespondent-bg.com